Osoby zastanawiające się nad tym, jak założyć profil zaufany, powinny wiedzieć, że jest to banalnie proste i można dosłownie wszystko załatwić przez Internet. Znika problem z koniecznością zwalniania się z pracy lub odrywania od codziennych obowiązków tylko po to, aby spędzić swój czas w urzędzie na załatwianiu różnych formalności i czekaniu na rozpatrzenie złożonego wniosku. Zakładanie profilu zaufanego jest równie łatwe jak korzystanie z niego. Czas najwyższy dowiedzieć się, jak to zrobić.

Różne sposoby na założenie profilu zaufanego

Profil zaufany można założyć na wiele sposobów – bankowością internetową, przez Internet i z potwierdzeniem w punkcie albo podpisem kwalifikowanym. Niezależnie od wybranej metody warto to zrobić bo posiadanie profilu zaufanego wiąże się z wieloma korzyściami. To właśnie za jego pomocą załatwimy wielorakie sprawy urzędowe, nie będzie trzeba wychodzić nawet z domu i fatygować się do najbliższego punktu stacjonarnego. Na profil zaufany składa się szereg osobistych danych jego właściciela. Chodzi tutaj o imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL. Można wobec tego powiedzieć, że jest on cyfrowym dokumentem tożsamości. Wystarczy mieć ukończone trzynaście lat do tego, aby móc założyć swój własny profil zaufany. 

Najszybszym sposobem na przeprowadzenie całej procedury zakładania profilu zaufanego jest skorzystanie z bankowości internetowej. Tego typu usługę oferuje kilka instytucji bankowych: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank. Po zalogowaniu się na swoje konto bankowe. Będziemy mieć do wyboru zakładkę z założeniem profilu zaufanego, wystarczy wpisać swoje dane we wniosku i potwierdzić narzędziem autoryzacyjnym. 

Jak założyć profil zaufany za pomocą dowodu osobistego? Jeśli posiadamy dokument tożsamości z czytnikiem NFC i wgrane oprogramowanie e-dowodu na komputerze, pozostaje nam wejść na stronę pz.gov.pl. Tam wystarczy się zarejestrować, przejść do dowodu elektronicznego i postępować zgodnie z wyświetlanymi wytycznymi. Założony profil zaufany można też potwierdzić w punkcie stacjonarnym, na co mamy czternaście dni.