Urodzenie dziecka bardzo wiele zmienia w życiu każdej kobiety. Dotychczas niezależne, nagle kobiety muszą bardzo wiele przewartościować w swoim dotychczasowym życiu i zmienić też sporo w codziennej organizacji. Obszar pracy również nie wygląda tak jak wcześniej. Mnóstwo kobiet decyduje się na czasową rezygnację z pracy i wybranie urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński

Na przestrzeni ostatnich lat bardzo poprawiły się zasady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Dzisiaj kobiety mogą z niego korzystać tak naprawdę przez rok od urodzenia dziecka, przez  cały ten czas pobierając wynagrodzenie. Można zdecydować się na dwie opcje. Pierwsza to 80% poborów przez cały rok, druga to wypłata w wysokości 100% przez pół roku, a następnie 60% przez kolejne pół. Urlop macierzyński można skończyć szybciej. Niektóre kobiety decydują się na wcześniejszy powrót do pracy. Korzystają z przywileju możliwości skrócenia dnia pracy do 7 godzin z powodu karmienia piersią. Trzeba mieć odpowiednie zaświadczenie od lekarza, który rzeczywiście stwierdzi, że kobieta jest matką karmiącą.

Ile wcześniej trwa urlop macierzyński?

Jeszcze kilka lat temu kobiety nie miały tak dobrze, a ich urlop macierzyński mógł maksymalnie trwać pół roku. Warto zatem naprawdę docenić te zmiany i cieszyć się z tego, że dzisiaj można być z dzieckiem praktycznie do końca pierwszego roku jego życia. W praktyce bardzo wiele kobiet wraca do pracy znacznie później. Większość z nich ma do wybrania zaległy urlop wypoczynkowy za czas w ciąży, a także urlop wypoczynkowy z bieżącego roku. Dzięki temu z dzieckiem można być dłużej w domu nawet o kilka tygodni.

Czym jest urlop wychowawczy?

Czym różni się urlop macierzyński od urlopu wychowawczego? Diametralna różnica dotyczy tak naprawdę poborów otrzymywanych w przypadku każdego z tych urlopów. Na urlopie macierzyńskim otrzymuje się pensję, natomiast urlop wychowawczy to już urlop bezpłatny. Kobieta cały czas zachowuje możliwość powrotu do pracy, swój urlop wychowawczy może przerwać w każdym momencie, musi tylko złożyć odpowiedni wniosek miesiąc przed powrotem do pracy. Brak zarobków podczas urlopu wychowawczego to bez wątpienia bardzo duży minus tego stanu. Z drugiej strony kobieta może zdecydować się na pracę dodatkową na przykład w ramach umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Dzięki temu może coś dorobić do budżetu domowego. Wiele kobiet decyduje się na urlop wychowawczy do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.