Według najnowszych regulacji, które weszły w życie już w tym roku PIT jest rozliczany przez Urząd Skarbowy, a sprawdzić go i wprowadzić ewentualne zmiany można przez internet – korzystając z Portalu Podatkowego. Aby to zrobić będą jednak potrzebne podstawowe dane, to znaczy numer PESEL i kwota zapłaconego podatku w roku 2018. Dane te nie będą potrzebne, jeżeli osoba rozliczająca się posiada profil zaufany.

Nowy system i jego możliwości

Zmiany w prawie zostały wprowadzone w ubiegłym roku w sierpniu. Zgodnie z najnowszymi przepisami podatnik nie musi już rozliczać PIT samodzielnie. Wstępnie zrobi to za niego Krajowa Agencja Skarbowa. Następuje to automatycznie i nie ma obowiązku składania w tym celu żadnych wniosków. Pomiędzy połową lutego, a końcem kwietnia można sprawdzić przygotowane rozliczenie podatkowe i dokonać ewentualnych korekt, na przykład związanych z dodatkowymi źródłami dochodu, czy też nie uwzględnionymi automatycznie odliczeniami. Rozliczenie sprawdza się na Portalu Podatkowym. Do logowania używa się takich samych danych, jak wcześniej, w przypadku rozliczania się przy pomocy programu online, to znaczy numeru Pesel i kwoty zapłaconego podatku w roku ubiegłym. W tym roku można skorzystać również z możliwości logowania przez profil zaufany, którego stworzenie jest o wiele prostsze niż w latach ubiegłych. Rozliczenie PIT – tu artykuł na ten temat – w ten sposób w teorii ma zmniejszyć pracę, którą wykonują urzędnicy skarbowi i uprościć cały mechanizm. Jeżeli ktoś wybierze taką właśnie formę i przysługuje mu zwrot podatku – zostanie on przelany na wskazane konto bankowe w ciągu czterdziestu pięciu dni od rozliczenia.

Problemy z działaniem systemu

Jak to się dzieje zazwyczaj, w pierwszych dniach działania systemu nastąpiły problemy, które wyłączyły go na jakiś czas. Obciążenie systemu spowodowane ilością podatników, którzy postanowili skorzystać z niego w tym samym czasie było tak duże, że całkowicie się on załamał i nie był dostępny przez kilka następnych dni. Po tym czasie jednak sytuacja wróciła do normy i potwierdzenie, bądź korekta zeznania podatkowego za pośrednictwem portalu jest znowu możliwe.

Jak to działa w praktyce – korzystanie z portalu podatkowego

Korzystanie z Portalu Podatkowego i rozliczenie PIT za jego pośrednictwem wydaje się proste i przyjazne dla użytkownika. Informacje przedstawione są w sposób klarowny, a system prowadzi łatwo do niezbędnych formularzy, czy miejsc gdzie należy wpisać wymagane dane. Portal jest również bardzo dobrze opisany, co sprawia, że obsługa nie jest trudna, nawet w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.