Leasing konsumencki to propozycja dla osób indywidualnych. Większość osób kojarzy leasing z ofertą dla firm. Taka forma finansowania pojazdu jest relatywnie nowa, jeśli chodzi o osoby prywatne. Czy warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę? Poniżej przedstawiono wszystkie najważniejsze informacje na ten temat – z pewnością pomogą one podjąć właściwą decyzję.

Czym jest leasing?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, czym jest leasing. Jest to forma finansowania zakupu pojazdu. Można porównać ją do tradycyjnego kredytu, jednak koszty są o wiele niższe. Kredyt na samochód w większości przypadków po prostu się nie opłaca. Firmy leasingowe zwykle proponują korzystniejsze warunki. Wynika to z faktu, że zarabiają one nie tylko dzięki oprocentowaniu, ale również odpisom amortyzacyjnym (firma leasingowa nadal pozostaje prawnym właścicielem pojazdu). Z tego powodu mogą zaproponować klientom lepsze warunki współpracy.

Przedsiębiorstwo leasingowe jest prawnym właścicielem pojazdu, aż do momentu zapłaty ostatniej raty leasingowej. Oczywiście możemy wykupić pojazd wcześniej – większość firm leasingowych oferuje taką możliwość.


Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także ten artykuł o leasingu konsumenckim od serwisu z poradami finansowymi Kapitalni.org!


Różnica między leasingiem a leasingiem konsumenckim

Tradycyjny leasing dedykowany jest przedsiębiorstwom. Z leasingu konsumenckiego może zaś skorzystać każda osoba prywatna. Wielkim plusem tego rozwiązania jest fakt, że firmy leasingowe nie mają tak restrykcyjnych wymagań, jak bańki. Z tej formy finansowania korzystają często osoby, które nie mają szans na wsparcie banku.

Dla niektórych minusem może być to, że samochód w leasingu musi posiadać pakiet ubezpieczeń (OC, AC, NNW). Z tego względu opłaty będą wyższe, jednak w zamian otrzymujemy szerszą ochronę.

Jaki pojazd można wziąć w leasing?

Mogłoby się wydawać, że firmy leasingowe oferują wyłącznie samochody z salonu. Nic bardziej mylnego. W ofercie znajdują się również samochody, a nawet quady, motocykle, a także inne pojazdy. Szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Często mamy możliwość dostarczenia własnej oferty z interesującym nas pojazdem. Przedsiębiorstwa leasingowe są na tyle elastyczne, że akceptują większość propozycji klientów.

Podsumowując: z leasingu konsumenckiego warto skorzystać wtedy, gdy chcemy obniżyć koszty kredytowania. Oprocentowanie przedsiębiorstw leasingowych jest o wiele niższe niż banków, dzięki czemu miesięczna rata również jest niższa. Trzeba jednak liczyć się z wyższymi opłatami za ubezpieczenie. Zwróćmy również uwagę na roczny limit kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.